NEZAPOMEŇTE PŘEZOUT!

 

To jestli máme na voze letní nebo zimní pneumatiky nám samozřejmě může ovlivnit jestli dojedeme ve zdraví do našeho cíle nebo ne, což je určitě to nejpodstatnější. Nicméně špatné obutí na našem voze se nám může nevyplatit i v případě, kdy dojde sice jen k nehodě bez újmy na zdraví, ale samozřejmě vzniknou materiální škody. Pokud totiž mají vaše gumy přímo souvislost s tím, že k dané nehodě došlo, tak vám pojišťovnu může zkrátit pojistné.

Pojišťovna nemůže samozřejmě krátit pojistné kdykoliv si tak umane, ale pokud je jasně prokazatelná příčina mezi nehodou a špatnými pneumatikami. Pokud nehoda je prokazatelně způsobena špatným obutí, můžete na plné plnění zapomenout. A co to znamená, zda je prokazatelně způsobena špatným obutí? To znamená, že by ke škoda nedošlo v případě kvalitního obutí, které odpovídá legislativě.

A co tedy vlastně legislativa říká? Od 1. listopadu do 31. března musí motoristé vybavit vozy zimními pneumatikami, za předpokladu, že to vyžadují momentální povětrnostní a jízdní podmínky (sníh a led na vozovce). Dále jsou za každých okolností v tomto datu zimní gumy povinné tam kde je značka Zimní výbava. Pokud se řidič proviní nedodržením tohoto zákonu, hrozí mu bloková pokuta 2500 Kč.

Vozidlo odtahováno odtahovou službou v zimě na uliciUrčitě je lepší si zkrátka zimní obutí pořídit! Je totiž zcela nemožné, aby se meteorologové trefily v předpovědi počasí a tak pokud chcete kamkoliv a kdykoliv v zimě bez starostí jezdit, je určitě nutné zimní přezutí. Spousta řidičů i tak nepřezuje a pak se ocitne na vozovce, která je najednou plná sněhu, i když ještě před pár hodinami nebylo po sněhu památky. Posléze už jen stačí sjíždět například z kopce na křižovatku a najednou zjistíme, že nejsme schopni zastavit jak bychom potřebovali, což vetšinou vede samozřejmě k nabourání se do vozidla před námi.

Naštěstí policejní statistiky mluví jasně o tom, že většina řidičů je svědomitá a zimní pneumatiky si obuje. Například jihočeští policisté zkontrolovali minulý rok přes tisíc vozidel a jen čtyři měli letní obutí. Naopak jsou někdy policisté vystaveni nemalému překvapení jako například policisté, kteří minulý rok kontrolovali vozidla na trase mezi Frenštátem a Rožnovem pod Radhoštěm, kde mimo jiné mělo letní gumy i vozidlo autoškoly.

Zdroj: Novinky.cz