ČEKÁ NÁS ZVÝŠENÍ EKOLOGICKÉ DANĚ?

Ministerstvo životního prostředí chce zavést daň také pro deset let stará auta a zpřísnit podmínky pro likvidaci autovraků. Dále také navrhuje nový zákon o elektrošrotu, který bude upravovat likvidaci výrobků s ukončenou životností. Ve středu ministerstvo životního prostředí předloží tyto návrhy vládě.

Nyní se při likvidaci řídíme odpadovým zákonem a ten by právě měli nahradit zákony dva a to zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností. Návrh těchto zákonů je zatím zpracován ve věcných záměrech a chystá se jeho programové znění.

testZvýšení ekologické daně je jedna ze součástí nově navrhovaného zákona. Za registraci by měla platit, pokud zákon projde, i auta spadající pod normu EURO 3, tedy automobily s rokem výroby mezi 2000 až 2005. Tento tah ministerstva má pomoci tomu, abychom žili v lepším ovzduší tvrdí ministerstvo. Navrhované částky jsou 10 000Kč pro EURO 1 oproti původním 5 000Kč, 5 000Kč pro EURO 2 oproti původním 3 000Kč. EURO 3, která nebyla dosud zpoplatněna by byla nyní poplatková a sice ve výši 3 000Kč.

Posvítit si chce ministerstvo také na autovrakoviště, kterých je u nás více než v okolních státech. Mají se zpřísnit podmínky pro získání licence. Dále mají také býti výkupny pod větším dohledem a dokonce ministerstvo uvažuje o povinnosti značit jednotlivé díly z vraku, aby tak byla větší kontrola nad prodejem náhradních dílů.

Má být také zajištěna kontrola nad tím jak jsou likvidovaná svítidla, žárovky apod. Firmy musejí takový odpad odevzdávat k recyklaci jako nebezpečný odpad což se netýká fyzický osob, tam záleží čistě na jejich dobrovolnosti.