MINISTERSTVO DOPRAVY NAVRHUJE ZABAVOVÁNÍ ŘIDIČSKÝCH PRŮKAZŮ NA MÍSTĚ!

Ministerstvo dopravy navrhuje, aby pirátům silnic byli odebírány řidičské papíry na místě pokud se dopustí vážného přestupku a nezaplatí kauci. Řidičák by proviněný dostal zpátky až by kauci zaplatil a samozřejmě by nemohl odjet, protože by byl bez řidičského průkazu.

„To jsou reálné kroky na základě poznatků z minulosti, kterými se snažíme zpřísnit celý režim,“ zdůvodnil Právu ministr dopravy Antonín Prachař (ANO), proč návrh, který rozeslal do připomínkového řízení, vznikl.

„Vzhledem k tomu, co se děje na silnicích, musíme mít nástroje, jak zabránit nebezpečným řidičům v tom, aby za chvíli nesedli za volant opět,“ dodal.

Už dlouhá léta je u nás kauce 5 až 50 tisíc korun podle závažnosti přestupku avšak nikoho až zas tolik neodradí, protože se hříšníci mohou dostat zpátky ke svým řidičským průkazům aniž by tuto kauci zaplatily. Právě tomuto má nový návrh zabránit a tím posílit svědomitost lidí. Zároveň je to i výhoda pro policisty, protože zabavení auta je mnohem složitější než odebrání řidičského oprávnění.

Policisté mají nyní pravomoc odebrat řidičák pokud mají podezření, že by se proviněný nadále chtěl zúčastnit provozu anebo se vyhýbal projednání přestupku. Nicméně nemohou řidičák odebrat hned z jakéhokoliv důvodu a to chce ministerstvo změnit a uzákonit, že bez zaplacení kauce může být řidičák na místě odebrán.

Samozřejmě není potřeba se obávat toho, že by se odebíraly řidičská oprávnění na základě každého přestupku, pokud by se jednalo o přestupek jako projetí na červenou, nedání přednosti v jízdě apod., postupovalo by se v takových případech stejně jako nyní a to běžnou blokovou pokutou. Naopak tomu, při provinění jízdou v opilosti či pod vlivem drog by byli policisté nekompromisní a bez zaplacení kauce by zadržený řidič odešel nejen po svých, ale také bez řidičáku.