BLÍŽÍ SE ZIMA!

Kvalita pneumatik nám může ovlivnit ne jednu nebezpečnou situaci. Nejen rozměr a druh pneumatiky, ale právě i kvalita nám ovlivní délku brzdné dráhy a přilnavost. Druhá podstatná věc je samozřejmě pneumatiky nepřejíždět, tedy jezdit s nimi jen dokud odpovídají normám, což ani zdaleka ne každý řidič dodržuje. Na suché vozovce tyto faktory ještě nemusejí znamenat kdo ví jaké riziko, pakliže jedeme uvědoměle, ale v dešti, na sněhu a hlavně na ledu nemluvě, nám tyto faktory mohou zachránit život, i když pojedeme kdo ví jak opatrně, protože když pneumatika nedrží, tak zkrátka nedrží.

Často také potkáme řidiče, kteří v létě dojíždí zimní pneumatiky. Toto samozřejmě také není rozumné, protože i když pneumatika má ještě slušný vzorek, tak zimní pneumatika není koncipována do větších plusových hodnot, natož do parných dnů, kdy je vozovka jako rozžhavený uhel a to znamená, že má minimální přilnavost. Opačný případ je ještě nebezpečnější a i přesto bychom přes zimu našli ne jednoho řidiče na sněhu, který má obuto letní pneu. Tam už ani není tolik podstatné jaký mají tyto pneumatiky vzorek, protože na zmrzlé silnici či sněhu se veškerá přilnavost těchto gum ztrácí.

Dobrou zprávou je v poslední době zmenšující se rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími výrobci pneumatik co se do jejich kvality pneumatik týče. Například při brzdění ze 100km/h na suchu byl rozdíl mezi nejlepší a nejhorší testovanou gumou pouhé 2 metry. A pokud zrovna přemýšlíte o koupi vhodných pneumatik na zimu tak se můžete nechat inspirovat nejnovějším testem, který byl proveden ve Finsku. Testovalo se několik vzorků zimních pneumatik s rozměrem 205/55 R 16 na nejnovější generaci Volkswagen Golf.

Celkový test byl složen z několika zkoušek na různých typech vozovky, nejen tedy na suché, ale také na mokré či na sněhu. Hodnotila se samozřejmě nejen brzdná dráha, ale také jízdní vlastnosti, trakce a další podstatné vlastnosti. A jak se tedy pneumatiky seřadily. Nejlépe si vedly pneumatiky Nokian WR D3, za nimi následovaly v následném pořadí pneumatiky Continental TS 850, Goodyear Ultra Grip 9, Dunlop Winter Sport 4D, Semperit Speedgrip 2, Hankook Winter i*cept RS, Pirelli Snowcontrol, Vredestein Snowtrack5, Bridgestžone Blizzak LM a Kumho I ´ZEN KW23.