V JAKÉM REGIONU VĚTŠINOU NARAZÍME NA ŠPATNÉ OJETINY.

Uvažujete o koupi nového ojetého vozu? Určitě si tak lámete hlavu s tím na jaký autobazar se obrátit a zkrátka jak nenaletět, když už dnes není žádnou novinkou, že stav ojetin často ani zdaleka není takový jak nám prodejce tvrdí. Největší strašák je určitě stočený tachometr a bouraná karoserie. Zaručený recept vám samozřejmě nedokážeme poradit, ale můžeme vám aspoň doporučit v jakém regionu auto raději nekupovat.

Nejhorší kvalita autobazarů by měla být v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, aspoň podle průzkumu obchodní inspekce, která při kontrole zjistila problém ve více než 92 procent kontrolovaných vozech. Velice špatně je na tom také region západní Čechy a také ty východní nesklidily ani zdaleka pochvalu.

Projíždějící vůz na silniciInspektoři obchodní inspekce se zaměřili hlavně na informace ohledně najetých kilometrů, dále informace ohledně havarování vozů a také na to jak správně a kvalitně informují klienty o podmínkách uzavření smlouvy a financování vozů.

Například v Pardubické a Královéhradeckém kraji pracovníci inspekce zkontrolovali prodej dvanácti vozů a v devíti případech zjistili pochyby co se prodeje týče. Kontroly technického stavu dopadli ještě hůře a sice z jedenácti kontrolovaných vozů měli tři přetočený tachometr a dalších sedm bylo bouráno. Prodejce se o tom samozřejmě v historii vozidla nezmínil. Pouze jedno auto bylo v pořádku a to byly výsledky v regionu, který nevykazuje nejhorší výsledky.

Naopak dobré výsledky vykazovaly regiony Středočeský, Praha, Jihočeský, Vysočina, Plzeňský a Karlovarský.

Kupující mají dnes k dispozici dvě databanky, kde si údaje o vozidle mohou ověřit. Jednu provozuje ministerstvo dopravy, druhé společnost Cebia, kde lidé za informace zaplatí poplatek 500 korun. Jde však jen o informativní záležitost, o niž se při případných komplikacích a vyšetřování nelze opřít.